5 kroków do idealnego CV

Coraz częściej profesjonaliści zajmujący się rekrutacją czy zarządzaniem zasobami ludzkimi podkreślają rolę personal brandingu jako inwestycji w swoją osobistą markę. Takie strategiczne podejście do własnej kariery może być tym, co zadecyduje o sukcesie w rekrutacji. Weź pod uwagę, że Twoje CV jest Twoją wizytówką i pierwszym elementem, który powinien przyciągnąć uwagę rekrutera. Jeżeli zlekceważysz ten aspekt, to Twoje CV może zginąć w gąszczu przesłanych aplikacji, a Ty stracisz szansę zaprezentowania się w trakcie bezpośredniego spotkania.

Poniższe 5 kroków prezentuje obszary, na których warto się skupić, aby zabłysnąć w swoim CV.

  1. Właściwa forma – zawartość merytoryczna jest najważniejsza, ale pamiętaj, że estetyczny dokument łatwiej i chętniej się czyta. Zadbaj o to, aby forma graficzna Twojego CV była przejrzysta i podkreślała Twoje mocne strony, a zdjęcie było aktualne i dobrej jakości. Upewnij się, że Twoja twarz zajmuje co najmniej 60% obrazu, a strój i poza są formalne. Zadbaj o jednolite tło i oczywiście nie zapomnij o uśmiechu!
  1. Podaj aktualne dane kontaktowe – w tej sekcji powinno znaleźć się Twoje imię i nazwisko, adres korespondencyjny i e-mail oraz telefon kontaktowy. Nie musisz tutaj dawać informacji o swojej płci, dacie i miejscu urodzenia oraz stanie cywilnym.
  1. Pochwal się swoim wykształceniem – umieść daty rozpoczęcia i zakończenia nauki, nazwy uczelni i kierunków wraz z informacją o uzyskanych tytułach, zaczynając od tych najświeższych. Jeśli masz wyższe wykształcenie, nie musisz już wspominać o poprzednich etapach edukacji.
  1. Szczegółowo opisz swoje doświadczenie – podaj je chronologicznie, u góry sytuując to najbardziej aktualne. W tej sekcji obowiązkowo umieść takie dane jak data rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwę pracodawcy oraz obejmowane przez Ciebie stanowiska. Następnie opisz, co należało do Twoich obowiązków, jakie umiejętności zdobyłeś oraz pochwal się swoimi największymi osiągnięciami. Wykorzystaj te elementy do zaprezentowania swojej wartości dla przyszłego pracodawcy.
  1. Wskaż swoje kluczowe umiejętności – zabłyśnij znajomością języków i swoimi unikalnymi kwalifikacjami – niech Cię wyróżnią i pokażą, że masz szerokie horyzonty i chętnie się dokształcasz. Podaj poziom znajomości języków obcych, opisz kursy, w których uczestniczyłeś, i wypisz specyficzne uprawnienia. Tutaj możesz również (ale nie musisz!) pochwalić się swoimi zainteresowaniami.

    W stopce CV dodaj klauzulę, która pozwala na przetwarzanie Twoich danych osobowych na potrzeby rekrutacji.